Zarobki w Australii

Zarobki w AustraliiNiezależnie od subiektywnych opinii na temat Australii, jedno jest pewne i obiektywne – zarobki w Australii, znane są z tego, że relacja wynagrodzeń do kosztów życia jest jedną z najkorzystniejszych na świecie.

Nie mówimy tutaj o zawodach prestiżowych, takich jak lekarze czy prawnicy, ale o zupełnie podstawowych stanowiskach, które nie wymagają wysokich kwalifikacji, jak na przykład kelner, barman, kasjer.

Zwracamy Wam na to uwagę, bo większość z Was, często bardzo dobrze wykształcona, próbuje aplikować o ambitne stanowiska, unikając jak ognia prostych prac fizycznych. Doświadczenie pokazuje, że pęd za ambitną pracą wynika z lęku, którego podłożem są polskie realia. W Australii kelner czy opiekunka do dziecka, prowadzi normalne życie, jeśli pracuje standardowe 8 godzin dziennie.

Australijczyk, który w wieku 20 lat został sprzedawcą, wcale nie musi tego traktować przejściowo i jako sprzedawca może przepracować całe swoje życie, godnie przy tym funkcjonując.

Aktulanie najniższe stawki zaczynają się w Australii od 18 A$ netto/godzina. Czasem zdarza się, że pracodawca proponuje stawkę na poziomie poniżej 18 A$. Odnosi się to głównie do sytuacji, w której pracownik nie mówi po angielsku lub osoba ma poniżej 21 lat. Szczególnie często te najniższe stawki proponowane są w Sydney, gdzie podaż młodych ludzi (głownie studentów) jest tak duża, że pracodawcy wychodzą z założenia, że są w stanie znaleźć chętnych do pracy niezależnie od oferowanego wynagrodzenia. Poza tym, to właśnie w Sydney mieszka największy odsetek Azjatów, którzy często mówią bardzo słabo po angielsku lub wręcz w ogóle. Te dwa aspekty są bezpośrednią przyczyną tak niskiej wyceny prac dorywczych.

Średnie zarobki w Australii, a poziom życia

Uśredniając jednak stawki na całą Australię, popatrzymy w jakich przedziałach się one kształtują dla wybranych stanowisk. Wymienione przykłady są kwotami netto.
Kasjer w supermarkecie 18-25A$/h
Zbieranie owoców 20-30A$/h
Barman/kelnerka 20-28A$/h + napiwki
Hostessa 20-30A$/h
Niania 20-30A$/h
Praca w magazynie 18-25A$/h
Praca biurowa 20-40A$/h
Budowa/malowanie 25-40A$/h

Wykonywanie dowolnej pracy w Australii w pełnym wymiarze godzin, pozwala na spokojne życie. Jeśli założymy, że absolutnie najniższą pensją jest obecnie 600 A$/tydzień (sprzątanie, myjnia, pomoc kuchenna). Zobaczmy na co nas stać przy uwzględniając najniższe zarobki w Australii:

wynajem mieszkania kawalerki od 300 A$/tydzień
opłaty tygodniowe (media) 50 A$
transport miejski 40 A$/tydzień
własne wyżywienie 150-200$

Powyższy przykład obrazuje, że sprzątaczka pracująca na cały etat za najniższe możliwe wynagrodzenie może spokojnie wynająć kawalerkę, robić opłaty, korzystać z transportu miejskiego i normalnie się odżywiać, a do tego może odłożyć drobne oszczędności. Jeśli kawalerkę wynajmuje z partnerem lub przyjaciółką i sama gotuje, oszczędności, jakie może robić stają się znacznie wyższe.

Zarobki studentów w Australii

Studenci mogą liczyć w praktyce na zarobki rzędu 20-30$ netto. Stawki uzależnione są przede wszystkim od charakteru wykonywanej pracy, doświadczenia i znajomości języka. Wadą jest niewątpliwie ograniczenie godzin pracy do 48/2 tygodnie, co w praktyce pozwala na pracę na pół etatu. Oczywiście oznacza to, że Wasza pensja nie pozwoli na niezależne życie. Z reguły będziecie musieli zrezygnować z wynajmu całego mieszkania na rzecz pokoju lub dzielenia kawalerki. Pozostałe koszty życia będziecie w stanie pokryć.

Warto pamiętać, że podczas przerw w nauce macie prawo nielimitowanej pracy. Ponadto wiza studencka jest wymienialna na inne wizy, t.j pracownicze, sponsorowane, czy emigracyjne. To, jak długo zajmie Wam funkcjonowanie na wizie studenckiej przez zamianą jej na inną, będzie zależne już tylko od Was.

Ze swojej strony możemy Wam obiecać, że przeszkolimy Was solidnie z mechanizmów rządzących rynkiem. Ich znajomość znacznie ułatwi planowanie przyszłości w Australii.

Zapraszamy do kontaktu na specjalny nr telefonu: 533 986 936 lub przez formularz poniżej:

Konsultacje wizowe

O nas

Wiza studencka dla wszystkich

Pobierz broszurę!