Australia obywatelstwo

Kwestie obywatelstwa w Australii, to temat rzeka. Ogólnie rzecz biorąc każdy, kto spędzi w Australii więcej niż 2 lata, ma prawo ubiegać się o przyznanie australijskiego obywatelstwa. Warunkiem jest, żeby w czasie tych dwóch lat, dana osoba spędziła w kraju określoną ilość miesięcy. Władze Australii zachęcają do ubiegania się o obywatelstwo, choć nie jest ono wymagane. Ogromną zaletą przyjmowania australijskiego obywatelstwa, jest fakt, że nie musimy zrzekać się obywatelstwa swojego kraju pochodzenia.

 

Jeszcze jakiś czas temu, obywatel Australii, który chciał przyjąć obywatelstwo innego kraju, musiał zrzec się obywatelstwa australijskiego. Ostatnimi czasy jednak ta restrykcja została zniesiona, gdyż okazywało się, że z kraju bezpowrotnie wyjeżdża wielu wysokiej klasy specjalistów. Na chwilę obecną przepisy dotyczące obywatelstwa są znacznie uproszczone i korzystniejsze.

Kto dostanie obywatelstwo w Australii?

Status obywatela przyznawany jest automatycznie, po otrzymaniu wizy stałego pobytu i przyjeździe do Australii. Obywatelem staje się również przedsiębiorca, który zdecydował się odtworzyć firmę w Australii, a także osoba, która wchodzi w związek małżeński z Australijczykiem. Na obywatelstwo liczyć mogą również uchodźcy polityczni, którzy uzyskali wizę stałego pobytu.

 

Obywatelstwo wydaje się osobie, która:

  • Jest stałym rezydentem Australii.
  • Porozumiewa się w języku angielskim przynajmniej na poziomie podstawowym (osoby powyżej 50 roku życia są zwolnione z tego obowiązku).
  • Jest świadoma praw i obowiązków, wynikających z przyjęcia obywatelstwa (nie dotyczy osób powyżej 60 roku życia).
  • Przebywała w Australii przez okres co najmniej 2 lat, w ciągu ostatnich 5-ciu, lub co najmniej 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat (druga okoliczność jest bardziej skomplikowana).
  • Posiada dobry charakter.
  • Ma w planach zamieszkiwanie Australii lub utrzymywanie z nią stałego związku.

Australijskie obywatelstwo – korzyści i ograniczenia

Osoba, która uzyskuje obywatelstwo Australii, jest pełnoprawnym rezydentem, który może bez ograniczeń pracować i mieszkać w kraju, ale pewne udogodnienia go nie obowiązują. Przykładowo nabycie obywatelstwa nie upoważnia nas do prawa głosowania w wyborach, posiadania australijskiego paszportu czy obejmowania niektórych stanowisk (np. związanych z obronnością państwa).

Nabywając australijskie obywatelstwo, możemy pracować i osiedlić się w Nowej Zelandii, a także udać się do USA bez wizy aż na 3 miesiące ( w celach turystycznych, jak i biznesowych). W innych przypadkach konieczne jest uzyskanie wizy. Mimo pewnych ograniczeń, uzyskanie obywatelstwa Australii powoduje, że jesteśmy w tym kraju prawowitymi mieszkańcami, którzy razem z innymi tworzą go i mają czynny wpływ na to, jak będzie wyglądał.

Jak przyjąć obywatelstwo Australii?

Jeżeli imigrant spełnia określone warunki, może wystąpić z wnioskiem o nadanie obywatelstwa i odebrać je od naczelnika gminy, którą zamieszkuje. W Australii nadanie obywatelstwa ma często charakter masowy i organizowane jest przy okazji obchodów święta narodowego Australia Day.

Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji – pod specjalny nr telefonu: 533 986 936 , lub na formularzu poniżej:

Konsultacje wizowe

O nas

Wiza studencka dla wszystkich

Pobierz broszurę!